Çocuklar uzaya roket fırlatacak

02.03.2016

Amerika’da başlayan ve dünya çapında 150’den fazla noktada çocukların zihinsel ve bilişsel gelişimlerine destek olmayı hedefleyen Engineering For Kids (EFK) workshop eğitimlerine devam ediyor.


Bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği kullanarak çözüm ortaya koymaya teşvik eden EFK, çocukları bu kez Cadde Playground’da ağırlıyor. Uzay ve Havacılık Mühendisliği kapsamında 10 Mart Perşembe günü 17:00 - 18:00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinlikte 5-8 yaş arası çocuklar kendi roketlerini tasarlayarak kullanma heyecanını yaşayacak. Amerika’da açıldığı 2009 yılından itibaren dünya çapında 150’den fazla noktada binlerce çocuğa ulaşan Engineering For Kids (EFK), çocukları doğuştan mühendis olarak kabul ederek zihinsel ve bilişsel gelişimlerini bu doğrultuda geliştirmeyi amaçlıyor. EFK’da eğitimler, hafta içi sınıflarının yanı sıra hafta sonu workshoplarıyla da devam ediyor. Workshop eğitimini bu kez Cadde Playground’a taşıyan EFK, 10 Mart günü düzenlenecek atölye çalışmasıyla çocuklara yaparak öğrenme ve “neden” sorusunu deneysel yönden yanıtlayabilme fırsatı sunacak.

Pipet Roket Heyecanı Caddede EFK’da verilen Uzay ve Havacılık Mühendisliği eğitimi kapsamında yapılacak workshop, 5-8 yaş arası çocuklar için 17:00 - 18:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Cadde Playground’daki workshopta çocuklar kendi pipet roketlerini sıfırdan tasarlayıp üreterek kullanma heyecanını yaşayacak. Çocuklar aynı zamanda uçuş mantığını anlayarak mesafe algısını da gözlemlemiş olacak. STEM Metodu ile Eğitim Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin İngilizce karşılıklarının kısaltılmış hali olan STEM, öğrencileri problem çözmede bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği uygulamaya teşvik ediyor. STEM metodu ile öğrenciler temel bilgilerini geliştirirken, okul, toplum ve gerçek yaşama ilişkin konu ve sorunlar arasında bağlantı kurabiliyorlar. STEM metodunu uygulayan EFK, öğretmen merkezli sınıf yerine problem çözme, keşif ve araştırmayla öğrenme merkezli bir sınıfta çocuklara yaparak öğrenme fırsatı sunuyor. Yapılan deneyler ve uygulamalar sayesinde çocuklar hem el becerilerini ve düşünce tarzını geliştiriyor hem de eğlenerek öğreniyor.

KaydolGiriş Yap-->